Szkło dla gastronomii – zdobione szklanki, kufle.

W wyposażeniu każdego lokalu gastronomicznego znajduje się szkło. Szkło gastronomiczne dzielimy według jego przeznaczenia. Pełni ono przede wszystkim funkcję praktyczną. Szkło jest też elementem wystroju wnętrz. Warto je wykorzystać jako element promocyjny. Na kuflach można nadrukować logo lokalu, na filiżankach wybrany wzór. Jakie szkło do lokalu gastronomicznego wybrać?

Malowane szkło dla gastronomii

Profesjonalni producenci produktów ze szkła oferuję różne techniki zdobienia szkła. Jedną z nich jest malowanie szkła.

Zdobione szkło dla gastronomii jest elementem promocji marki i świetnym dodatkiem do wystroju wnętrza restauracji.

Malowanie dekoracyjne zwiększa walory estetyczne naczynia. Pomalowana szklanka, kieliszek, filiżanka, czy kufel staną się designerskim elementem wystroju. Mogą być doskonałym materiałem promocyjnym.

Szkło gastronomiczne można pomalować na wszystkie kolory, które są dostępne w palecie Pantone. Pomalowaną powierzchnię można urozmaicić dodatkowymi efektami.

Kolory mogą być błyszczące, matowe, transparentne, neonowe i metaliczne.

Odpowiedni kolor i efekt pozwoli stworzyć produkt pasujący do charakteru marki i wnętrza.

Kolorowe ucho, nóżka, spodek – sposoby malowania szkła

Pomalowana może zostać cała powierzchnia albo wybrany element.

Pomalować można zewnętrze naczynia albo tylko jego wnętrze. Pomalować można także i wnętrze i zewnętrze.

Wnętrze filiżanki może być różowe, a zewnętrze niebieskie. Można pomalować tylko ucho filiżanki albo kufla. Pomalowane może zostać tylko dno. To rozwiązanie, które dobrze sprawdza się w przypadku szklanek koktajlowych. W przypadku kieliszków pomalować możemy nóżkę, stopkę albo czarkę.

Rodzaje szkła gastronomicznego

Szkło gastronomiczne dzieli ze względu na jego zastosowanie. Wyróżnia się kieliszki do wina, kieliszki do szampana, szklanki do drinków. Dostępne są także kufle, szklanki i pokale do piwa.

Kształt i wielkość konkretnego szkła podkreśla smak i zapach określonych napoi.

Każde szkło może zostać profesjonalnie ozdobione. Dzięki temu wszystkie rodzaje szkła mogą stanowić jeden, spójny wizualnie komplet. Kieliszki do wina kolorystycznie mogą pasować do filiżanek do kawy. Na szkle można też nadrukować wybraną grafikę albo logo restauracji.

Rodzaje szkła do piwa:

 • kufle – z uchem
 • pokale – z nóżką
 • szklanki do piwa
 • pinty
 • sniftery

Kufle do piwa mogą mieć różne pojemności (podstawowe pojemności to 500 i 300 ml). Kufle mogą być z uchem albo bez. Dostępne są kufle i szklanki gładkie i zdobione, w różnych kształtach i rozmiarach.

Rodzaje kieliszków:

 • kieliszek do wina czerwonego
 • kieliszek do białego wina
 • kieliszek do różowego wina
 • kieliszek do wody
 • kieliszek do szampana
 • kieliszek do wódki
 • kieliszek do likieru i nalewek
 • kieliszek do koniaku
 • kieliszki do drinków
 • kieliszki do martini
 • kieliszek do margarity
 • kieliszek typu hurricane
 • kieliszki do piwa

Szklanki do whiskey i burbona charakteryzują się grubym dnem i ściankami oraz niewielką pojemnością. Do whiskey i burbona używa się szklanek niskich.

Szklanki do koktajli i drinków są bardziej zróżnicowane. To mogą być szklanki niskie i szklanki wysokie. Dla niektórych drinków i koktajli wymyślono określone szkło. Szklanki do drinków mogą być na nóżce, rozszerzające się albo zwężające. Najważniejsze, aby były wykonane z dobrej jakości szkła. Zaleca się używanie szklanek przezroczystych. Dzięki temu napój jest widoczny. Można wykorzystać szklanki z zabarwieniem transparentnym.

Designerskie kieliszki do wina

Kieliszki do wina mogą być standardowe, przezroczyste, bez zdobień. Można jednak pomalować je na wybrany kolor albo nadrukować logo restauracji, czy wybrany wzór graficzny.

Jeśli chcemy, aby kieliszki wyglądały elegancko, to możemy wybrać złotą nóżkę. Na kieliszku można umieścić złoty wzór albo po prostu pomalować krawędź kieliszka na złoto. Bardzo eleganckie są też kieliszki pomalowane na czarno. Można zastosować kolor transparentny. To rozwiązanie jest odpowiednie do kieliszków do wina czerwonego. Czerwony napój będzie estetycznie wyglądał w czarnym, przezroczystym szkle. Ciekawy estetycznie efekt można uzyskać poprzez pomalowanie nóżki i podpalane malowanie czarki. Tylko dno czarki będzie zabarwione. Kieliszek będzie prezentował się bardzo stylowo. Można wybrać dowolny kolor. Można stopniować przezroczystość zabarwienia. Bardzo dobrze prezentują się kieliszki o rubinowej barwie z bardzo przezroczystą czarka i nieprzezroczystą nóżką.

Ekskluzywna szklanka do whiskey

Szklanka do whiskey powinna być stylowa i elegancka. Wymaga tego specyfika alkoholu i jego prestiż. Na szklance do whiskey można umieścić subtelne złote zdobienia. Na szklance do whiskey można także umieścić logo. Szklanka do whiskey może zostać też zabarwiona na wybrany kolor. Warto wybrać kolor transparentny. Można zabarwić tylko krawędź szkła.

Estetyczne filiżanki –  zdobiona porcelana

Zdobione może być nie tylko szkło. Profesjonalny producent Glasmark oferuje również zdobienie ceramiki. Produkty wykonane z ceramiki mogą zostać pomalowane albo urozmaicone wybranym nadrukiem. Filiżanki do kawy mogą mieć określony kolor. Wnętrze filiżanki można pomalować na inny kolor, a zewnętrze na inny. Kolorowe filiżanki mogą zwiększyć satysfakcję ze spożywania napoju i wyróżnić kawiarnię na tle konkurencji. Pomalować i ozdobić można także spodki.

Szkło z nadrukiem –  logo firmy

Oprócz malowania dostępne są także nadruki. Dzięki temu na wybranym produkcie możemy umieścić dowolną grafikę albo wzór. Dobrym pomysłem jest umieszczenie na szkle loga firmy. Wtedy zwykła filiżanka, szklanka do drinków, czy kieliszek do wódki staną się elementem promocyjnym. 

Zdobione szkło dla gastronomii –  dlaczego warto?

Zdobione szkło dla gastronomii ma wiele zalet. Przede wszystkim możemy na nim umieścić logo albo grafikę, która pozwoli na identyfikację danej marki. Szkło będzie miało wtedy funkcję promocyjną. Dzięki malowaniu można zwiększyć jego walory estetyczne. Taką samą funkcję mają nadruki. Dzięki określonym zdobieniom możemy stworzyć spójny wizualnie komplet. Wystarczy umieścić na szklance do whiskey, filiżance do kawy, czy szklance niskiej do drinków ten sam wzór, a staną się one kompletem. Zdobione szkło pozwoli też na urozmaicenie wystroju restauracji. Dzięki zastosowaniu odpowiednich zdobień możemy podkreślić charakter lokalu i serwowanych w nim napoi.